Topplista Hälsingland 2024-05-24

Topplista med artister från Hälsingland baserad på Spotifys popularitets index (0-100) som är konstruerat utifrån hur mycket en artists alla låtar är spelade över tid. Artister som har samma popularitet är i sin tur ordnade i antal följare. Vill du att din favoritartist skall komma högre upp på den här listan så följ artisten och spela artistens musik. Svårare än så är det inte.

Artisterna som är med har någon form av koppling till Hälsingland. Saknar du en artist skicka artistens Spotifylänk till mig på email akhe@grodansparadis.com och tala om vilken koppling artisten har till Hälsingland.

Lista med alla artisters topplåtar finns här. Spellista med alla Häsingeartisters populäraste låtar finns här.

Listan uppdateras på fredagar.

PlatsArtistPopularitetFöljare
1KIDDO5826194
2Amaranthe57566353
3The Hives56807475
4Dynazty4992724
5Bloodbound46109296
6Symphony Of Sweden4312907
7Entombed42229851
8The Hellacopters41121505
9Jan Johansson3955653
10Kikki Danielsson3927260
11Helmut Schenker391138
12Klara Hammarström3836814
13Vildhjarta37118281
14Lill-Babs3613970
15Annika Wickihalder362836
16Garmarna3578237
17Wendy Marcini352521
18Lasse Lindh3224027
19Nadja Evelina327759
20Roger Pontare3111425
21Engmans Kapell316998
22Kerstin Ljungström302175
23Sofia Karlsson2828505
24The Kristet Utseende2812668
25Åsa Jinder2812423
26Perssons Pack289378
27HOUSE OF SAY284652
28The Cruel Intentions2712392
29Black River Delta2710962
30Östen Med Resten277617
31April Snow273032
32Casper The Ghost2610979
33Traste Lindéns Kvintett263954
34Hanna Hedlund262904
35Ensemble Yria261557
36Py Bäckman255407
37Natalie Haas252947
38Miah Persson251744
39Irya Gmeyner251457
40The Hollow Pines25110
41Monica Törnell247243
42Iggesundsgänget243827
43Avatarium2323717
44Draze231096
45Family Four222449
46Moto Boy2111975
47Arne Qvick211712
48Anna Sahlene203280
49Velveteen Queen201576
50Elias O20195
51Brainbombs1915348
52DJ Roine192329
53MarEk19167
54Anders F. Rönnblom184473
55Neverstore176177
56Hälsingefyr171844
57Gösta "Snoddas" Nordgren171844
58Horse Of Troja17224
59The Lightbringer of Sweden166738
60Selma & Gustaf162320
61Moist161293
62Triakel157766
63Tad Morose1412405
64Morgana Lefay1410857
65Totalitär1314828
66Sigge Hill131531
67Yung Hannes131182
68Sver122109
69Hata Som Lejon12783
70Samantha Ohlanders12448
71Sone Banger12281
72Wolverine118188
73Dan Viktor102693
74Nina Söderquist101855
75The Bland101782
76Bengan Janson101039
77Lärk Mårten10919
78Emma Svensson10653
79Black Moon June10439
80Second Place10153
81The Sewergrooves94120
82Oskar Schönning91536
83Lena Jonsson Trio91055
84Thomas von Wachenfeldt91040
85Ulf Stureson91024
86Lena Jonsson9867
87Emilia Lindberg9660
88KAINOABEL9563
89Lobster9545
90Thore Härdelin9231
91Magnus Lind9216
92Adina9147
93The Unmarried Queen982
94Martin Rubashov82608
95Aston Reymers Rivaler8907
96Madison71929
97Västerbrokören7557
98Stefan Johansson7194
99SVM7178
100Rotebergs-Raggarn7146
101Speedy The Spider7109
102Faustus63246
103Hellsingland Underground62355
104Angeline61277
105Draupner61158
106Skäggmanslaget6965
107Jon-Olov Woxlin6704
108Kristine West6578
109Me and My Kites6480
110Två Otrevliga Flickor6346
111Zander Nord6323
112Peter Stormare6281
113Nihoj6125
114NILS VALENTINE6118
115Sebastian Svahn5715
116Sug en Snut5504
117The Yankees5451
118Lagun5423
119Planet Trash5363
120Adalin5229
121Leif Norbergs Orkester5217
122Westlings spelmän5217
123Erik Frank535
124Lisa Lystam Family Band41635
125Kronofogden41098
126Pünk Flöyd4644
127Emma Härdelin4439
128R.A.T.S4327
129Judith Timan4235
130Jonas Olsson4196
131The Calle Stenman Quintet4157
132Hion Martell472
133Tummen Upp450
134Torbjörn Carlsson440
135Lipstixx 'N' Bulletz35761
136Corrosive Sweden3965
137Missbrukarna3804
138Traste & Superstararna3533
139MORE3478
140Ola & Potatisarna3473
141Thuva Hardelin3259
142Mankku [mancko]3145
143Carl Ost3142
144Daniel & The River3131
145Anton Roth3112
146Bebop3103
147MFMB2903
148Änterbila2778
149Macabre Decay2582
150Svart Snö2486
151GEFYR2301
152Stefan Olsson2288
153Den Svenska Synden2273
154Evelina Jonsson2210
155Breda gatan2179
156Thomas Tidholm2134
157Johanna Bolja293
158Eiwor Kjellberg Band247
159Urban Andersson246
160Gosta Rundqvist245
161Nya Packet221
162Sofie Norling220
163Thomas Jutterström215
164Leif Halldén25
165Numb11932
166Under The Church11906
167Cedron1870
168Ulrika Beijer1690
169Hyacinth House1527
170Hajen1404
171Flykten1393
172Sonoride1374
173DOKA1319
174Electric Feel Good1305
175Dead Scouts1305
176Bollnasbygdens Spelmanslag1260
177Glada Hudik-teatern1237
178Carnation Blue1216
179Anna Ekborg1214
180Kire Ljung1166
181Tre Ögon i Bäcken1160
182Järvsö spelmanslag1131
183Karin Bergström1123
184Anna Öst1103
185Spela Död194
186Northern Safari188
187Fred Alpi188
188Kolbergs Orkester175
189Jonas Lidström173
190One Drop Foundation169
191Djara Erlandsson144
192Triol139
193Walle Olsson130
194Quiet Revival127
195Tits & Arms121
196Törnbacks-Anners115
197Nordbor113
198TB 350112
199Subscaria02392
200Oskar Gyllenhammar0723
201Mårten Lärka0678
202Hillström & Billy0627
203Skenet0403
204Clara Sagström0393
205Caedem0338
206Ismael0337
207Julie Laughs Nomore0331
208Naphta Sings0248
209Nico the Band0241
210Bob, Hank and Joe0217
211Scaramanga0192
212Friends & Enemies0187
213Charlie Engstrand Sommar0185
214wolfspitz0179
215Bastards of Dirt0153
216Erik Brodén0150
217Alexandra Ougleva0147
218Moa Silén0146
219Mikael Ivarsson0141
220Just A Guy With A Laptop0133
221Sam Rocket & His Blues Prisoners0125
222Mindsplit0115
223Johanna Bakke0108
224Mathias Holm Klarin0100
225Jaerven097
226Alfta Dragspelsklubb097
227Oestergaards090
228Erika Stolt084
229Band of Brothers SE084
230Shejken Dejken080
231Martyn Dust079
232Linn Wikblad078
233Laûde076
234Gamla Mejeriet075
235Han & Hans Vänner073
236Cissi Ramsby072
237Wyrds071
238Anders Kollin071
239Trogsta Träsk070
240HEATHEN's EYE069
241Vanilla Cowboy069
242Sofia Rapp Johansson069
243Misha Sedini067
244GABA066
245Blue Mountain Swe066
246KARAVAN065
247Adam Sagström064
248Hans Johansson063
249Emilia Glugg063
250Helene Åhström062
251Mojohead062
252Lättjans Kapell060
253Selzar057
254High Up North056
255Körven och Bläst Band054
256Ærheart053
257The Hot Boys052
258Wille Sturesson052
259Ofärne Hicks051
260Ylva Timan Olofsson051
261Mikael Samuelsson050
262Östen Eriksson050
263Annasara & Norrskensorkestern049
264Fri048
265Daley Hart047
266Gustaf Johnsson045
267Örjan Gill045
268Per Sonerud045
269Bird Eyes042
270Bländverk042
271Niklas Karlsson042
272R.U.R.041
273Dick Pålsson038
274Bränderna038
275Duck Intestines037
276Simple Broken Boy037
277Varm036
278Mona Wallin036
279Helén Tanzborn036
280ÖMSOM036
281Split Vision Karma035
282Elsa Gradin034
283Egäntligen033
284Pets033
285Field032
286Staffan Lindfors030
287Hudik Gospel030
288André Söderström & The Fright029
289Dieselkyrkan028
290Härjet027
291Mangseth027
292soulblivion027
293Norra Ren025
294Kari Sjöstrand025
295Haldolgunget024
296Project 84023
297Jarsefolk023
298O'Tôrgs Kaisa Andersson022
299Blue Mountain SWE022
300Susanne Ericsson022
301No Sons022
302Åke Hedman022
303Bortbyting021
304Åke Hasselgård021
305The Haj Hats020
306The Beat Ltd.019
307KRITA019
308Ejnar Westling019
309Tobias Westling019
310Pålles Bodega018
311Jörgen Åberg018
312Annasara Dahrén017
313Crowes Nest017
314Ljungström & Sundström017
315Robin Klint016
316Ramtale016
317RIKET016
318The Bangsters016
319Studio Noll015
320Lisa Lampert014
321Malice014
322Ola Zeke Söderqvist014
323Fredrik Pålsson014
324Martin Barreby013
325Taleswapper013
326Skamfläck012
327L-E012
328Sonny's Boys012
329Chrille Sidfäldt012
330Nigredo011
331Olle Westling011
332Jens Kristensen011
333Hillmusik011
334Hallonbomb011
335Sonnys Vänner011
336Varris010
337Gårn010
338Zee-Blint010
339Gösta Svensson010
340Beyla09
341The Spokes09
342Fuffens09
343Sterik09
344Lars Ove Hedqvist09
345Louise Rosen09
346FHS- Frank Holmberg Skäre08
347Cities Without Silver08
348Mike Bluesfinger07
349Helena Bruhn07
350grusvaeg06
351Pinballs06
352Gamla Stans Orkester06
353Three Associates05
354Malin Stolt05
355Kristofer Sundman Trio05
356Arne Holmberg04
357Robert Westlund04
358Nerverna03
359Hunk of Junk03
360Gunnar Östergårds03
361Karl-Erik Mattsson03
362Alvin Claesson Olle Westling01
363Dôrgva01
364Järvsö Popfolk01
365Judith Timan Olofsson01
366Ruset00

Listan sammanställd av Åke Hedman