Topplista Hälsingland 2024-07-19

Topplista med artister från Hälsingland baserad på Spotifys popularitets index (0-100) som är konstruerat utifrån hur mycket en artists alla låtar är spelade över tid. Artister som har samma popularitet är i sin tur ordnade i antal följare. Vill du att din favoritartist skall komma högre upp på den här listan så följ artisten och spela artistens musik. Svårare än så är det inte.

Artisterna som är med har någon form av koppling till Hälsingland. Saknar du en artist skicka artistens Spotifylänk till mig på email akhe@grodansparadis.com och tala om vilken koppling artisten har till Hälsingland.

Lista med alla artisters topplåtar finns här. Spellista med alla Häsingeartisters populäraste låtar finns här.

Listan uppdateras på fredagar.

PlatsArtistPopularitetFöljare
1KIDDO6027158
2Amaranthe59574177
3The Hives58820129
4Dynazty5295921
5Bloodbound48111314
6Entombed44235586
7The Hellacopters44123554
8Symphony Of Sweden4413863
9Kikki Danielsson4227455
10Jan Johansson4156053
11Helmut Schenker411201
12Klara Hammarström4037933
13Vildhjarta39120348
14Lill-Babs3914151
15Garmarna3778978
16Wendy Marcini372654
17Lasse Lindh3424193
18Roger Pontare3411519
19Åsa Jinder3312500
20Nadja Evelina337857
21Sofia Karlsson3128630
22Östen Med Resten317649
23Engmans Kapell317094
24Annika Wickihalder313067
25Kerstin Ljungström312295
26The Kristet Utseende3012762
27Perssons Pack309448
28HOUSE OF SAY304796
29The Cruel Intentions2912629
30April Snow293280
31Hanna Hedlund292929
32The Hollow Pines29165
33Black River Delta2811265
34Casper The Ghost2811047
35Py Bäckman286114
36Traste Lindéns Kvintett284007
37Miah Persson271754
38Ensemble Yria271634
39Avatarium2624130
40Monica Törnell267341
41Natalie Haas263042
42Irya Gmeyner261567
43Iggesundsgänget253804
44Draze251101
45Family Four242490
46Moto Boy2312061
47Arne Qvick231733
48Anna Sahlene223345
49Moist221303
50Brainbombs2115752
51Gösta "Snoddas" Nordgren211880
52Anders F. Rönnblom204496
53Elias O20240
54Horse Of Troja20239
55MarEk20221
56The Lightbringer of Sweden196867
57Neverstore196191
58DJ Roine192342
59Sver192171
60Hälsingefyr191866
61Velveteen Queen191839
62Triakel187813
63Selma & Gustaf172333
64Westlings spelmän17220
65Morgana Lefay1610994
66Lärk Mårten16964
67Lena Jonsson16919
68Emma Svensson16815
69Totalitär1515111
70Tad Morose1512529
71Sigge Hill151544
72Bengan Janson151086
73Emilia Lindberg15806
74Hata Som Lejon15801
75Samantha Ohlanders15457
76Sone Banger15350
77Wolverine148277
78Yung Hannes141222
79Lobster14582
80Dan Viktor132698
81The Sewergrooves124156
82Nina Söderquist111882
83Lena Jonsson Trio111096
84Thomas von Wachenfeldt111038
85Northern Resonance111032
86Black Moon June11633
87Thore Härdelin11238
88Martin Rubashov102615
89Second Place102486
90The Bland101808
91Oskar Schönning101547
92Aston Reymers Rivaler10914
93KAINOABEL10567
94Lagun10461
95R.A.T.S10457
96Adina10160
97The Unmarried Queen1083
98Madison92048
99Magnus Lind9217
100Stefan Johansson9194
101Rotebergs-Raggarn9157
102Moa Silén9154
103Speedy The Spider9128
104Draupner81157
105Ulf Stureson81030
106Skäggmanslaget8981
107Jon-Olov Woxlin8662
108Västerbrokören8567
109Me and My Kites8549
110GEFYR8382
111Två Otrevliga Flickor8375
112Zander Nord8328
113Den Svenska Synden8322
114Faustus73279
115Hellsingland Underground72366
116Kristine West7592
117The Yankees7453
118Leif Norbergs Orkester7220
119Daniel & The River7127
120Sebastian Svahn6672
121Pünk Flöyd6662
122Jonas Olsson6201
123SVM6183
124Nihoj6121
125Sofie Norling649
126Erik Frank636
127Lisa Lystam Family Band51636
128Corrosive Sweden5970
129Missbrukarna5820
130Traste & Superstararna5546
131Sug en Snut5508
132MORE5506
133Ola & Potatisarna5473
134Emma Härdelin5456
135Planet Trash5370
136Thuva Hardelin5264
137Judith Timan5244
138Adalin5229
139The Calle Stenman Quintet5157
140NILS VALENTINE5125
141Hion Martell575
142Torbjörn Carlsson540
143Lipstixx 'N' Bulletz45828
144Kronofogden41122
145Peter Stormare4295
146Mikael Ivarsson4151
147Carl Ost4148
148Bebop4105
149Tummen Upp450
150L-E414
151Angeline31293
152Macabre Decay3590
153Sonoride3378
154Stefan Olsson3288
155Bollnasbygdens Spelmanslag3262
156Evelina Jonsson3209
157Breda gatan3190
158Mankku [mancko]3144
159Anton Roth3110
160Johanna Bolja398
161Urban Andersson347
162Skamfläck325
163Nya Packet320
164Thomas Jutterström315
165Leif Halldén35
166MFMB2897
167Änterbila2788
168Ulrika Beijer2692
169Svart Snö2493
170Hajen2403
171DOKA2324
172Dead Scouts2309
173Electric Feel Good2307
174wolfspitz2179
175Kire Ljung2168
176Järvsö spelmanslag2137
177Thomas Tidholm2134
178Just A Guy With A Laptop2132
179Karin Bergström2121
180Anna Öst2103
181Spela Död2101
182Rockbox296
183Northern Safari292
184Kolbergs Orkester282
185Ove Ödla259
186Gosta Rundqvist245
187Under The Church11922
188Cedron1873
189Mårten Lärka1678
190Hillström & Billy1620
191Hyacinth House1529
192Skenet1406
193Flykten1394
194Naphta Sings1249
195Glada Hudik-teatern1237
196Carnation Blue1220
197Bob, Hank and Joe1217
198Anna Ekborg1215
199Charlie Engstrand Sommar1186
200Tre Ögon i Bäcken1162
201Bastards of Dirt1158
202Fred Alpi188
203Martyn Dust182
204Jonas Lidström180
205HEATHEN's EYE178
206Vanilla Cowboy176
207Han & Hans Vänner176
208One Drop Foundation171
209Eiwor Kjellberg Band148
210Triol138
211Walle Olsson131
212Tits & Arms124
213Törnbacks-Anners118
214TB 350111
215Nerverna19
216Subscaria02392
217Numb01932
218Oskar Gyllenhammar0723
219Clara Sagström0392
220Julie Laughs Nomore0346
221Caedem0346
222Ismael0339
223Nico the Band0240
224Scaramanga0195
225Friends & Enemies0188
226Erik Brodén0153
227Alexandra Ougleva0150
228Sam Rocket & His Blues Prisoners0126
229Mindsplit0116
230Mathias Holm Klarin0108
231Johanna Bakke0108
232Alfta Dragspelsklubb0102
233Jaerven099
234Oestergaards089
235Erika Stolt085
236Band of Brothers SE085
237Shejken Dejken080
238Linn Wikblad078
239Laûde075
240Gamla Mejeriet075
241Anders Kollin074
242Cissi Ramsby072
243Trogsta Träsk070
244Sofia Rapp Johansson069
245Misha Sedini067
246GABA067
247Wyrds066
248Blue Mountain Swe066
249KARAVAN065
250Adam Sagström064
251Hans Johansson063
252Helene Åhström063
253Emilia Glugg063
254Mojohead061
255Lättjans Kapell060
256Selzar058
257High Up North056
258Körven och Bläst Band055
259Ærheart053
260Wille Sturesson053
261Ofärne Hicks052
262Ylva Timan Olofsson052
263The Hot Boys052
264Mikael Samuelsson050
265Östen Eriksson050
266Fri049
267Annasara & Norrskensorkestern048
268Per Sonerud047
269Gustaf Johnsson046
270Daley Hart046
271Örjan Gill045
272Djara Erlandsson044
273R.U.R.043
274Bird Eyes042
275Bländverk042
276Niklas Karlsson042
277Dick Pålsson039
278Duck Intestines038
279Bränderna038
280Mona Wallin037
281Simple Broken Boy037
282ÖMSOM037
283Helén Tanzborn036
284Varm035
285Split Vision Karma035
286Pets035
287Egäntligen034
288Elsa Gradin034
289Field032
290Härjet031
291Staffan Lindfors030
292Hudik Gospel030
293André Söderström & The Fright028
294Dieselkyrkan028
295Quiet Revival027
296Mangseth027
297soulblivion027
298Kari Sjöstrand026
299Norra Ren024
300Haldolgunget024
301Project 84024
302Light Valley Shadows022
303O'Tôrgs Kaisa Andersson022
304Blue Mountain SWE022
305Bortbyting022
306Jarsefolk022
307Åke Hasselgård022
308Susanne Ericsson022
309No Sons022
310Åke Hedman022
311The Haj Hats021
312KRITA021
313Annasara Dahrén020
314Pålles Bodega020
315The Beat Ltd.019
316Ejnar Westling019
317Tobias Westling019
318Jörgen Åberg018
319Lisa Lampert017
320Crowes Nest017
321Ramtale017
322Robin Klint016
323Ljungström & Sundström016
324RIKET016
325The Bangsters016
326Nordbor015
327Studio Noll015
328Fredrik Pålsson015
329Malice014
330Ola Zeke Söderqvist014
331Martin Barreby013
332Taleswapper013
333Sonny's Boys012
334Chrille Sidfäldt012
335Nigredo011
336Olle Westling011
337Jens Kristensen011
338Hillmusik011
339Hallonbomb011
340Sonnys Vänner011
341Beyla010
342Varris010
343Gårn010
344Zee-Blint010
345Gösta Svensson010
346The Spokes09
347Fuffens09
348Sterik09
349Lars Ove Hedqvist09
350Louise Rosen09
351FHS- Frank Holmberg Skäre08
352Cities Without Silver08
353Mike Bluesfinger07
354Helena Bruhn07
355grusvaeg06
356Pinballs06
357Gamla Stans Orkester06
358Three Associates05
359Malin Stolt05
360Arne Holmberg04
361Robert Westlund04
362Kristofer Sundman Trio04
363Hunk of Junk03
364Gunnar Östergårds03
365Karl-Erik Mattsson03
366Åbolands Kammarkör01
367Alvin Claesson Olle Westling01
368Dôrgva01
369Järvsö Popfolk01
370Judith Timan Olofsson01
371Ruset00

Listan sammanställd av Åke Hedman