Topplista Hälsingland 2024-04-12

Topplista med artister från Hälsingland baserad på Spotifys popularitets index (0-100) som är konstruerat utifrån hur mycket en artists alla låtar är spelade över tid. Artister som har samma popularitet är i sin tur ordnade i antal följare. Vill du att din favoritartist skall komma högre upp på den här listan så följ artisten och spela artistens musik. Svårare än så är det inte.

Artisterna som är med har någon form av koppling till Hälsingland. Saknar du en artist skicka artistens Spotifylänk till mig på email akhe@grodansparadis.com och tala om vilken koppling artisten har till Hälsingland.

Lista med alla artisters topplåtar finns här. Spellista med alla Häsingeartisters populäraste låtar finns här.

Listan uppdateras på fredagar.

PlatsArtistPopularitetFöljare
1Amaranthe61560177
2KIDDO6125248
3The Hives60798101
4Dynazty5190482
5Bloodbound49107696
6Entombed45225471
7Annika Wickihalder452464
8Jan Johansson4455269
9Symphony Of Sweden4411949
10The Hellacopters43120391
11Kikki Danielsson4227120
12Helmut Schenker421066
13Klara Hammarström4135647
14Vildhjarta40116740
15Lill-Babs3913864
16Garmarna3877637
17Engmans Kapell386909
18Wendy Marcini382392
19Nadja Evelina357650
20Lasse Lindh3423893
21Roger Pontare3411380
22Kerstin Ljungström342033
23Py Bäckman325342
24April Snow322912
25Sofia Karlsson3128402
26The Kristet Utseende3112602
27Åsa Jinder3112389
28The Cruel Intentions3112222
29HOUSE OF SAY314525
30Casper The Ghost3010992
31Perssons Pack309334
32Hanna Hedlund302886
33Ensemble Yria301499
34Black River Delta2910800
35Östen Med Resten297588
36Traste Lindéns Kvintett283925
37Natalie Haas282850
38Irya Gmeyner281397
39Draze281098
40Monica Törnell277188
41Miah Persson271738
42The Hollow Pines2788
43Moto Boy2611918
44Iggesundsgänget263799
45Avatarium2523506
46Anna Sahlene243233
47Family Four232421
48DJ Roine232317
49Arne Qvick231700
50Elias O23185
51MarEk23153
52Brainbombs2215006
53Selma & Gustaf212310
54The Lightbringer of Sweden206649
55Triakel197719
56Neverstore196178
57Anders F. Rönnblom194397
58Hälsingefyr191821
59Horse Of Troja19216
60Gösta "Snoddas" Nordgren181834
61Moist181291
62Tad Morose1712337
63Morgana Lefay1710756
64Totalitär1614600
65Samantha Ohlanders16436
66Wolverine158130
67Sver152063
68Sigge Hill151520
69Sone Banger15270
70Yung Hannes141171
71Lärk Mårten14894
72Hata Som Lejon14765
73The Sewergrooves134090
74Dan Viktor132686
75Bengan Janson131026
76Ulf Stureson13977
77Emma Svensson13639
78Nina Söderquist121845
79The Bland121769
80Oskar Schönning121535
81Lena Jonsson Trio121037
82Adina12136
83The Unmarried Queen1282
84Thomas von Wachenfeldt111019
85Aston Reymers Rivaler11904
86Emilia Lindberg11570
87KAINOABEL11553
88Lobster11532
89Black Moon June11352
90Två Otrevliga Flickor11329
91Thore Härdelin11226
92NILS VALENTINE11118
93Martin Rubashov102606
94Second Place101544
95Lena Jonsson10827
96Planet Trash10361
97Magnus Lind10214
98Stefan Johansson10191
99Speedy The Spider1098
100Madison91840
101Draupner91144
102Västerbrokören9549
103Me and My Kites9466
104Nihoj9121
105Hellsingland Underground82338
106Angeline81273
107Jon-Olov Woxlin8704
108Kristine West8564
109Rotebergs-Raggarn8131
110Daniel & The River8124
111Numb71928
112Skäggmanslaget7955
113Sebastian Svahn7705
114SVM7177
115Quiet Revival726
116Sug en Snut6499
117MORE6468
118The Yankees6447
119Lagun6405
120Zander Nord6313
121Adalin6228
122Westlings spelmän6217
123Leif Norbergs Orkester6215
124Jonas Olsson6194
125Mankku [mancko]6136
126Erik Frank634
127Nordbor613
128Lipstixx 'N' Bulletz55706
129Faustus53225
130Kronofogden51076
131Traste & Superstararna5519
132Ola & Potatisarna5473
133Emma Härdelin5429
134Thuva Hardelin5254
135The Calle Stenman Quintet5156
136Tummen Upp541
137Torbjörn Carlsson540
138Lisa Lystam Family Band41625
139Corrosive Sweden4962
140Missbrukarna4785
141Pünk Flöyd4606
142Macabre Decay4574
143Den Svenska Synden4270
144Carl Ost4135
145Bebop4101
146Hion Martell469
147Thomas Jutterström416
148MFMB3892
149Ulrika Beijer3693
150Flykten3392
151DOKA3318
152Electric Feel Good3298
153Stefan Olsson3287
154Evelina Jonsson3209
155Breda gatan3173
156Thomas Tidholm3133
157Anton Roth3107
158Johanna Bolja388
159Gosta Rundqvist344
160Leif Halldén35
161Under The Church21879
162Änterbila2765
163Hyacinth House2523
164Svart Snö2482
165Sonoride2368
166Dead Scouts2303
167GEFYR2277
168Bollnasbygdens Spelmanslag2252
169Carnation Blue2216
170Just A Guy With A Laptop2133
171Järvsö spelmanslag2127
172Karin Bergström2123
173Spela Död289
174Band of Brothers SE285
175Northern Safari284
176Kolbergs Orkester272
177Wyrds271
178Urban Andersson244
179Eiwor Kjellberg Band243
180Nya Packet221
181Sofie Norling215
182Varris210
183Robert Westlund24
184Cedron1868
185Mårten Lärka1676
186Hillström & Billy1631
187Hajen1404
188Skenet1403
189Ismael1334
190R.A.T.S1300
191Naphta Sings1247
192Glada Hudik-teatern1236
193Bob, Hank and Joe1214
194wolfspitz1177
195Kire Ljung1166
196Tre Ögon i Bäcken1158
197Bastards of Dirt1149
198Anna Öst1102
199Fred Alpi186
200Martyn Dust178
201Jonas Lidström173
202Wille Sturesson151
203Ylva Timan Olofsson150
204Djara Erlandsson144
205Triol137
206Helén Tanzborn135
207TB 350111
208Kristofer Sundman Trio15
209Subscaria02392
210Oskar Gyllenhammar0724
211Clara Sagström0393
212Caedem0335
213Julie Laughs Nomore0323
214Nico the Band0249
215Judith Timan0230
216Anna Ekborg0211
217Peter Stormare0192
218Scaramanga0192
219Friends & Enemies0186
220Charlie Engstrand Sommar0183
221Erik Brodén0150
222Alexandra Ougleva0147
223Mikael Ivarsson0141
224Moa Silén0140
225Sam Rocket & His Blues Prisoners0124
226Mindsplit0113
227Johanna Bakke0108
228Mathias Holm Klarin097
229Jaerven094
230Alfta Dragspelsklubb093
231Oestergaards090
232Erika Stolt082
233Shejken Dejken080
234Linn Wikblad078
235Laûde076
236Gamla Mejeriet075
237Cissi Ramsby073
238Han & Hans Vänner073
239Anders Kollin070
240Trogsta Träsk069
241Misha Sedini068
242Sofia Rapp Johansson068
243Vanilla Cowboy066
244One Drop Foundation066
245GABA065
246Blue Mountain Swe065
247KARAVAN065
248Hans Johansson064
249HEATHEN's EYE064
250Adam Sagström064
251Helene Åhström062
252Emilia Glugg062
253Mojohead062
254Lättjans Kapell058
255Selzar057
256High Up North056
257Körven och Bläst Band054
258Ærheart054
259The Hot Boys052
260Östen Eriksson051
261Mikael Samuelsson050
262Ofärne Hicks049
263Annasara & Norrskensorkestern049
264Fri048
265Daley Hart047
266Örjan Gill045
267Gustaf Johnsson044
268Per Sonerud044
269Bird Eyes042
270Niklas Karlsson042
271Bländverk040
272Simple Broken Boy038
273Varm037
274Dick Pålsson037
275ÖMSOM037
276Bränderna037
277Split Vision Karma035
278Mona Wallin034
279Elsa Gradin034
280Duck Intestines033
281Egäntligen032
282Pets032
283Field030
284Hudik Gospel030
285André Söderström & The Fright029
286Staffan Lindfors029
287Dieselkyrkan027
288soulblivion027
289Walle Olsson027
290Norra Ren025
291Kari Sjöstrand025
292Jarsefolk023
293Haldolgunget022
294O'Tôrgs Kaisa Andersson022
295Mangseth022
296Blue Mountain SWE022
297Susanne Ericsson022
298No Sons022
299Åke Hedman022
300Bortbyting021
301Åke Hasselgård021
302Tobias Westling020
303The Haj Hats019
304Project 84019
305KRITA019
306Ejnar Westling019
307Jörgen Åberg018
308Annasara Dahrén017
309Crowes Nest017
310Robin Klint016
311Ramtale016
312The Bangsters016
313Studio Noll015
314Ljungström & Sundström015
315RIKET015
316Malice014
317Pålles Bodega014
318Ola Zeke Söderqvist013
319Fredrik Pålsson013
320Taleswapper013
321L-E012
322Sonny's Boys012
323Chrille Sidfäldt012
324Skamfläck011
325Olle Westling011
326Jens Kristensen011
327Hillmusik011
328Sonnys Vänner011
329Nigredo010
330Gösta Svensson010
331Sterik09
332Gårn09
333Zee-Blint09
334Lars Ove Hedqvist09
335Louise Rosen09
336Hallonbomb09
337Fuffens08
338FHS- Frank Holmberg Skäre08
339Cities Without Silver08
340Helena Bruhn07
341Gamla Stans Orkester07
342grusvaeg06
343Pinballs06
344Three Associates05
345Malin Stolt05
346Mike Bluesfinger04
347Arne Holmberg04
348Nerverna03
349Hunk of Junk03
350Gunnar Östergårds03
351Karl-Erik Mattsson03
352Alvin Claesson Olle Westling01
353Dôrgva01
354Järvsö Popfolk01
355Judith Timan Olofsson01
356Ruset00

Listan sammanställd av Åke Hedman