Topplista Hälsingland 2022-05-27

Topplista med artister från Hälsingland baserad på Spotifys popularitets index (0-100) som är konstruerat utifrån hur mycket en artists alla låtar är spelade över tid. Artister som har samma popularitet är i sin tur ordnade i antal följare. Vill du att din favoritartist skall komma högre upp på den här listan så följ artisten och spela artistens musik. Svårare än så är det inte.

Artisterna som är med har någon form av koppling till Hälsingland. Saknar du en artist skicka artistens Spotifylänk till mig på email akhe@grodansparadis.com och tala om vilken koppling artisten har till Hälsingland.

Listan kommer att uppdateras på fredagar fortsättningsvis.

PlatsArtistPopularitetFöljare
1KIDDO6516946
2Bloodbound4581749
3Kikki Danielsson4424682
4Jan Johansson4249686
5Garmarna4066096
6Casper The Ghost4010342
7Py Bäckman402929
8Roger Pontare3610453
9Anna Sahlene362365
10Lill-Babs3411757
11Åsa Jinder3410776
12HOUSE OF SAY342183
13Sofia Karlsson3327599
14Östen Med Resten337241
15Nadja Evelina326056
16Adalin32196
17Perssons Pack308563
18Iggesundsgänget283360
19Miah Persson281525
20Black River Delta277403
21Engmans Kapell275876
22Ensemble Yria27840
23Irya Gmeyner27669
24Monica Törnell265922
25The Lightbringer of Sweden264017
26Traste Lindéns Kvintett263431
27Symphony Of Sweden261663
28Hälsingefyr261456
29Tad Morose249887
30Arne Qvick241472
31Anders F. Rönnblom234008
32Selma & Gustaf232090
33Gösta "Snoddas" Nordgren231709
34Triakel226712
35DJ Roine211824
36Elias O21122
37Sigge Hill201420
38Nina Söderquist201278
39Horse Of Troja2067
40Martin Rubashov182423
41Subscaria181451
42Samantha Ohlanders18212
43Morgana Lefay168633
44Bengan Janson16914
45Yung Hannes151128
46Emma Svensson15397
47Wolverine146572
48Sone Banger14217
49Angeline131069
50Lobster12377
51Thore Härdelin12155
52The Unmarried Queen1282
53Erik Frank1116
54Draupner10882
55Planet Trash10290
56Hata Som Lejon9536
57The Yankees9331
58Band of Brothers SE954
59Skäggmanslaget8760
60Thomas von Wachenfeldt8623
61Judith Timan Olofsson8144
62Hellsingland Underground71802
63Madison7875
64Västerbrokören7481
65Kristine West7435
66Ola & Potatisarna7418
67Lena Jonsson Trio6460
68Westlings spelmän6197
69Lipstixx 'N' Bulletz54510
70Corrosive Sweden5925
71Ulf Stureson5791
72Thuva Hardelin5193
73Thomas Tidholm587
74Bob, Hank and Joe4149
75Second Place4111
76Shejken Dejken483
77Thomas Jutterström413
78Ulrika Beijer3690
79Mårten Lärka3651
80Pünk Flöyd3499
81Macabre Decay3481
82Stefan Olsson3313
83Ismael3310
84MORE3279
85Zander Nord3249
86Evelina Jonsson3194
87Carnation Blue3191
88Carl Ost3100
89Hion Martell358
90Gosta Rundqvist339
91Ylva Timan Olofsson330
92Kristofer Sundman Trio32
93Under The Church21653
94Flykten2352
95Dead Scouts2267
96Bollnasbygdens Spelmanslag2198
97Glada Hudik-teatern2192
98Electric Feel Good2165
99Tre Ögon i Bäcken2138
100Kire Ljung2137
101Moa Silén2131
102Mikael Ivarsson2125
103Karin Bergström2110
104Oskar Gyllenhammar1759
105Clara Sagström1427
106Hillström & Billy1204
107R.A.T.S1164
108Johanna Bakke1104
109Breda gatan1100
110Anna Öst196
111Järvsö spelmanslag195
112Faustus177
113Bebop176
114Wille Sturesson147
115Blue Mountain Swe139
116Östen Eriksson138
117Niklas Karlsson137
118Eiwor Kjellberg Band136
119Triol129
120Nya Packet118
121TB 350112
122Pets111
123Hallonbomb17
124Caedem0262
125Scaramanga0165
126Erik Brodén0142
127Peter Stormare0128
128Bastards of Dirt0104
129Mankku [mancko]098
130Alfta Dragspelsklubb095
131Alexandra Ougleva091
132Mindsplit087
133Linn Wikblad083
134Laûde075
135Gamla Mejeriet075
136Sofia Rapp Johansson070
137Oestergaards070
138KARAVAN067
139Mojohead063
140Adam Sagström063
141Han & Hans Vänner061
142Anders Kollin058
143Cissi Ramsby058
144Mikael Samuelsson057
145High Up North053
146Ærheart051
147The Hot Boys050
148Daley Hart048
149Trogsta Träsk044
150Annasara & Norrskensorkestern041
151Bländverk039
152Elsa Gradin036
153Per Sonerud034
154Simple Broken Boy032
155Hudik Gospel031
156ÖMSOM030
157Bränderna030
158Spela Död028
159One Drop Foundation028
160soulblivion027
161Susanne Ericsson023
162Bortbyting020
163Ejnar Westling020
164No Sons020
165Dick Pålsson019
166Helén Tanzborn019
167Ramtale018
168Walle Olsson018
169Jörgen Åberg017
170Tobias Westling016
171Jarsefolk015
172The Bangsters013
173Åke Hasselgård013
174Taleswapper012
175KRITA011
176RIKET011
177Sonnys Vänner010
178Åke Hedman09
179Gösta Svensson08
180Gamla Stans Orkester07
181Pinballs06
182Blue Mountain SWE05
183Fredrik Pålsson05
184Malin Stolt05
185Robert Westlund04
186Karl-Erik Mattsson03
187Gunnar Östergårds02
188Järvsö Popfolk01
189Ruset01

Listan sammanställd av Åke Hedman