Topplista Hälsingland 2024-06-21

Topplista med artister från Hälsingland baserad på Spotifys popularitets index (0-100) som är konstruerat utifrån hur mycket en artists alla låtar är spelade över tid. Artister som har samma popularitet är i sin tur ordnade i antal följare. Vill du att din favoritartist skall komma högre upp på den här listan så följ artisten och spela artistens musik. Svårare än så är det inte.

Artisterna som är med har någon form av koppling till Hälsingland. Saknar du en artist skicka artistens Spotifylänk till mig på email akhe@grodansparadis.com och tala om vilken koppling artisten har till Hälsingland.

Lista med alla artisters topplåtar finns här. Spellista med alla Häsingeartisters populäraste låtar finns här.

Listan uppdateras på fredagar.

PlatsArtistPopularitetFöljare
1KIDDO6026717
2The Hives58814134
3Amaranthe58570337
4Dynazty5194214
5Bloodbound47110295
6The Hellacopters44122841
7Symphony Of Sweden4413466
8Entombed43232781
9Kikki Danielsson4127366
10Jan Johansson4055860
11Helmut Schenker401175
12Klara Hammarström3937350
13Vildhjarta38119297
14Lill-Babs3814061
15Wendy Marcini372579
16Garmarna3678594
17Nadja Evelina347817
18Lasse Lindh3324119
19Annika Wickihalder332955
20Roger Pontare3211468
21Åsa Jinder3112465
22Sofia Karlsson3028566
23Engmans Kapell307027
24Kerstin Ljungström302238
25The Kristet Utseende2912717
26The Cruel Intentions2912528
27Perssons Pack299411
28Östen Med Resten297632
29HOUSE OF SAY294737
30April Snow293218
31Black River Delta2811154
32Traste Lindéns Kvintett283985
33The Hollow Pines28156
34Casper The Ghost2711046
35Py Bäckman275694
36Hanna Hedlund272911
37Ensemble Yria271606
38Monica Törnell267307
39Miah Persson261748
40Irya Gmeyner261544
41Avatarium2523921
42Natalie Haas252986
43Iggesundsgänget243844
44Draze241103
45Family Four232470
46Moto Boy2212037
47Arne Qvick221721
48Velveteen Queen211756
49Brainbombs2015566
50Anna Sahlene203317
51Moist201300
52Elias O20233
53MarEk20213
54Anders F. Rönnblom194480
55DJ Roine192343
56Gösta "Snoddas" Nordgren191866
57Horse Of Troja19236
58The Lightbringer of Sweden186804
59Neverstore186190
60Hälsingefyr181852
61Triakel177786
62Selma & Gustaf172330
63Sver172150
64Yung Hannes161212
65Hata Som Lejon16799
66Tad Morose1512464
67Morgana Lefay1510917
68Totalitär1414960
69Sigge Hill141537
70Samantha Ohlanders14450
71Lagun13450
72Sone Banger13288
73Wolverine128220
74Dan Viktor122695
75Second Place121399
76Emma Svensson12663
77Thomas von Wachenfeldt111052
78Bengan Janson111040
79Lärk Mårten11944
80Adina11156
81The Sewergrooves104143
82Nina Söderquist101868
83The Bland101816
84Lena Jonsson Trio101077
85Northern Resonance101009
86Lena Jonsson10879
87Black Moon June10571
88Lobster10557
89R.A.T.S10415
90Thore Härdelin10238
91Martin Rubashov92617
92Madison91992
93Oskar Schönning91541
94Ulf Stureson91030
95Aston Reymers Rivaler9913
96Emilia Lindberg9697
97KAINOABEL9567
98Den Svenska Synden9310
99The Unmarried Queen983
100Draupner81160
101Jon-Olov Woxlin8703
102Västerbrokören8561
103Me and My Kites8543
104Westlings spelmän8218
105Magnus Lind8214
106Stefan Johansson8194
107Rotebergs-Raggarn8154
108Speedy The Spider8117
109Hellsingland Underground72367
110Skäggmanslaget7973
111Kristine West7585
112Zander Nord7331
113Faustus63269
114Sebastian Svahn6715
115Pünk Flöyd6653
116The Yankees6457
117Planet Trash6367
118Två Otrevliga Flickor6359
119Peter Stormare6294
120Leif Norbergs Orkester6217
121SVM6180
122Nihoj6125
123Lisa Lystam Family Band51635
124Traste & Superstararna5539
125Sug en Snut5509
126Adalin5229
127Jonas Olsson5198
128NILS VALENTINE5124
129Hion Martell573
130Torbjörn Carlsson540
131Erik Frank536
132Angeline41283
133Kronofogden41109
134Missbrukarna4810
135Ola & Potatisarna4478
136Emma Härdelin4447
137Sonoride4378
138Thuva Hardelin4264
139Judith Timan4242
140The Calle Stenman Quintet4158
141Mankku [mancko]4144
142Daniel & The River4142
143Bebop4103
144Lipstixx 'N' Bulletz35802
145Corrosive Sweden3963
146MORE3485
147Stefan Olsson3288
148Evelina Jonsson3209
149Carl Ost3146
150Anton Roth3112
151Spela Död3100
152Northern Safari391
153Tummen Upp350
154Urban Andersson346
155Sofie Norling327
156Thomas Jutterström315
157Leif Halldén35
158MFMB2902
159Änterbila2788
160Ulrika Beijer2691
161Macabre Decay2587
162Svart Snö2486
163DOKA2321
164GEFYR2310
165Dead Scouts2306
166Bollnasbygdens Spelmanslag2261
167Breda gatan2183
168Thomas Tidholm2136
169Just A Guy With A Laptop2132
170Järvsö spelmanslag2132
171Anna Öst2103
172Johanna Bolja296
173Eiwor Kjellberg Band247
174Gosta Rundqvist245
175Tits & Arms223
176Nya Packet221
177Under The Church11916
178Cedron1873
179Hillström & Billy1623
180Hyacinth House1528
181Hajen1403
182Flykten1394
183Electric Feel Good1306
184Naphta Sings1249
185Glada Hudik-teatern1240
186Carnation Blue1218
187Bob, Hank and Joe1216
188Anna Ekborg1214
189Kire Ljung1167
190Tre Ögon i Bäcken1161
191Karin Bergström1124
192Rockbox192
193Fred Alpi188
194Kolbergs Orkester179
195Jonas Lidström173
196One Drop Foundation170
197Djara Erlandsson144
198Triol140
199Walle Olsson130
200Törnbacks-Anners116
201L-E112
202Subscaria02392
203Numb01935
204Oskar Gyllenhammar0722
205Mårten Lärka0678
206Skenet0405
207Clara Sagström0392
208Caedem0344
209Julie Laughs Nomore0338
210Ismael0338
211Nico the Band0240
212Scaramanga0194
213Friends & Enemies0188
214Charlie Engstrand Sommar0185
215wolfspitz0179
216Bastards of Dirt0154
217Erik Brodén0152
218Alexandra Ougleva0149
219Moa Silén0146
220Mikael Ivarsson0142
221Sam Rocket & His Blues Prisoners0126
222Mindsplit0116
223Johanna Bakke0108
224Mathias Holm Klarin0103
225Alfta Dragspelsklubb0100
226Jaerven099
227Oestergaards090
228Erika Stolt085
229Band of Brothers SE085
230Shejken Dejken080
231Martyn Dust078
232Linn Wikblad078
233Laûde076
234Gamla Mejeriet075
235Han & Hans Vänner075
236Cissi Ramsby072
237Wyrds071
238HEATHEN's EYE071
239Anders Kollin071
240Vanilla Cowboy070
241Trogsta Träsk070
242Sofia Rapp Johansson069
243Misha Sedini067
244GABA067
245Blue Mountain Swe066
246KARAVAN065
247Adam Sagström064
248Hans Johansson063
249Emilia Glugg063
250Helene Åhström062
251Mojohead061
252Lättjans Kapell060
253Selzar057
254High Up North056
255Körven och Bläst Band055
256Ærheart053
257Ofärne Hicks052
258The Hot Boys052
259Wille Sturesson052
260Ylva Timan Olofsson051
261Mikael Samuelsson050
262Östen Eriksson050
263Fri049
264Annasara & Norrskensorkestern048
265Daley Hart047
266Per Sonerud046
267Gustaf Johnsson045
268Örjan Gill045
269R.U.R.043
270Bird Eyes042
271Bländverk042
272Niklas Karlsson042
273Dick Pålsson039
274Bränderna038
275Duck Intestines037
276ÖMSOM037
277Varm036
278Mona Wallin036
279Helén Tanzborn036
280Simple Broken Boy036
281Split Vision Karma035
282Egäntligen034
283Elsa Gradin034
284Pets034
285Field032
286Härjet031
287Staffan Lindfors030
288Hudik Gospel030
289André Söderström & The Fright028
290Dieselkyrkan028
291Quiet Revival027
292Mangseth027
293soulblivion027
294Norra Ren025
295Kari Sjöstrand025
296Haldolgunget024
297Project 84024
298O'Tôrgs Kaisa Andersson022
299Blue Mountain SWE022
300Jarsefolk022
301Åke Hasselgård022
302Susanne Ericsson022
303No Sons022
304Åke Hedman022
305Bortbyting021
306The Haj Hats020
307The Beat Ltd.019
308Annasara Dahrén019
309Pålles Bodega019
310KRITA019
311Ejnar Westling019
312Tobias Westling019
313Jörgen Åberg018
314Crowes Nest017
315Ljungström & Sundström017
316Ramtale017
317Lisa Lampert016
318Robin Klint016
319RIKET016
320The Bangsters016
321Studio Noll015
322Fredrik Pålsson015
323Nordbor014
324Malice014
325Ola Zeke Söderqvist014
326Martin Barreby013
327Skamfläck013
328Taleswapper013
329Sonny's Boys012
330Chrille Sidfäldt012
331TB 350012
332Nigredo011
333Olle Westling011
334Jens Kristensen011
335Hillmusik011
336Hallonbomb011
337Sonnys Vänner011
338Beyla010
339Varris010
340Gårn010
341Zee-Blint010
342Gösta Svensson010
343The Spokes09
344Fuffens09
345Sterik09
346Lars Ove Hedqvist09
347Louise Rosen09
348Nerverna08
349FHS- Frank Holmberg Skäre08
350Cities Without Silver08
351Mike Bluesfinger07
352Helena Bruhn07
353grusvaeg06
354Pinballs06
355Gamla Stans Orkester06
356Three Associates05
357Malin Stolt05
358Arne Holmberg04
359Robert Westlund04
360Kristofer Sundman Trio04
361Hunk of Junk03
362Gunnar Östergårds03
363Karl-Erik Mattsson03
364Åbolands Kammarkör01
365Alvin Claesson Olle Westling01
366Dôrgva01
367Järvsö Popfolk01
368Judith Timan Olofsson01
369Ruset00

Listan sammanställd av Åke Hedman