Topplista Hälsingland 2024-02-23

Topplista med artister från Hälsingland baserad på Spotifys popularitets index (0-100) som är konstruerat utifrån hur mycket en artists alla låtar är spelade över tid. Artister som har samma popularitet är i sin tur ordnade i antal följare. Vill du att din favoritartist skall komma högre upp på den här listan så följ artisten och spela artistens musik. Svårare än så är det inte.

Artisterna som är med har någon form av koppling till Hälsingland. Saknar du en artist skicka artistens Spotifylänk till mig på email akhe@grodansparadis.com och tala om vilken koppling artisten har till Hälsingland.

Lista med alla artisters topplåtar finns här. Spellista med alla Häsingeartisters populäraste låtar finns här.

Listan uppdateras på fredagar.

PlatsArtistPopularitetFöljare
1KIDDO6124226
2Amaranthe59549616
3Dynazty5088056
4Bloodbound49105735
5Entombed44220413
6Symphony Of Sweden4411103
7The Hellacopters43119646
8Jan Johansson4254389
9Klara Hammarström4233871
10Helmut Schenker421006
11Vildhjarta41114567
12Kikki Danielsson4126980
13Wendy Marcini392293
14Garmarna3876929
15Lill-Babs3813712
16Engmans Kapell376612
17Lasse Lindh3423756
18Nadja Evelina347401
19Kerstin Ljungström341821
20Roger Pontare3311308
21Sofia Karlsson3228295
22Åsa Jinder3112348
23Hanna Hedlund312859
24The Kristet Utseende3012503
25HOUSE OF SAY304390
26The Cruel Intentions2911979
27Casper The Ghost2910988
28Östen Med Resten297637
29April Snow292733
30Irya Gmeyner291464
31Ensemble Yria291419
32Draze291089
33Perssons Pack289287
34Miah Persson281723
35Monica Törnell277108
36Traste Lindéns Kvintett273884
37Natalie Haas272751
38Black River Delta2610570
39Py Bäckman263734
40Moist261334
41Moto Boy2511777
42Anna Sahlene253177
43Avatarium2423255
44Iggesundsgänget243748
45The Hollow Pines2447
46Family Four232376
47DJ Roine232300
48Arne Qvick221679
49Elias O22175
50Brainbombs2014625
51The Lightbringer of Sweden206545
52Anders F. Rönnblom204368
53Horse Of Troja20257
54MarEk20123
55Triakel197664
56Neverstore196208
57Numb181927
58Hälsingefyr181802
59Annika Wickihalder18344
60Selma & Gustaf172267
61Gösta "Snoddas" Nordgren171811
62Lärk Mårten17859
63Totalitär1614293
64Tad Morose1612216
65Ulf Stureson16953
66Morgana Lefay1510609
67Sver152041
68Sone Banger15259
69Wolverine148107
70Sigge Hill141515
71Thomas von Wachenfeldt141123
72Bengan Janson141011
73Samantha Ohlanders14428
74Nina Söderquist131821
75The Bland131799
76Yung Hannes131160
77Dan Viktor122675
78Emma Svensson12632
79The Unmarried Queen1282
80The Sewergrooves114084
81Lena Jonsson Trio11964
82Emilia Lindberg11468
83Planet Trash11349
84Stefan Johansson11189
85Martin Rubashov102605
86Oskar Schönning101518
87Second Place101253
88Hata Som Lejon10768
89Lobster10518
90Adina10212
91Madison91721
92Draupner91229
93Aston Reymers Rivaler9900
94Lena Jonsson9796
95Västerbrokören9601
96Thore Härdelin9223
97Magnus Lind9209
98Speedy The Spider990
99Nihoj8122
100Hellsingland Underground72327
101Skäggmanslaget7939
102Jon-Olov Woxlin7735
103Sebastian Svahn7699
104Kristine West7552
105Emma Härdelin7415
106Black Moon June7318
107Just A Guy With A Laptop7133
108NILS VALENTINE798
109Faustus63219
110Missbrukarna6761
111Sug en Snut6505
112Ola & Potatisarna6471
113Zander Nord6306
114Den Svenska Synden6268
115Adalin6228
116SVM6175
117Wyrds6123
118Rotebergs-Raggarn6120
119Angeline51257
120Kronofogden51049
121Flykten5450
122The Yankees5443
123DOKA5316
124Westlings spelmän5216
125Leif Norbergs Orkester5215
126Jonas Olsson5188
127The Calle Stenman Quintet5155
128Tummen Upp534
129Erik Frank533
130Lipstixx 'N' Bulletz45585
131Lisa Lystam Family Band41621
132Corrosive Sweden4958
133Traste & Superstararna4512
134MORE4432
135Thuva Hardelin4250
136Thomas Tidholm4130
137Bebop497
138Torbjörn Carlsson440
139MFMB3897
140Ulrika Beijer3693
141Pünk Flöyd3593
142Lagun3387
143Glada Hudik-teatern3314
144Två Otrevliga Flickor3293
145Electric Feel Good3271
146Kire Ljung3221
147Breda gatan3169
148Carl Ost3121
149Anton Roth3106
150Johanna Bolja386
151Gosta Rundqvist343
152Thomas Jutterström315
153Leif Halldén34
154Änterbila2773
155Macabre Decay2558
156Hyacinth House2523
157Me and My Kites2435
158Sonoride2365
159Dead Scouts2300
160Stefan Olsson2287
161Bollnasbygdens Spelmanslag2247
162Carnation Blue2215
163Bob, Hank and Joe2213
164Evelina Jonsson2211
165Karin Bergström2126
166Järvsö spelmanslag2122
167Anna Öst2102
168Spela Död286
169Hion Martell267
170Kolbergs Orkester264
171Sofie Norling214
172Under The Church11862
173Cedron1866
174Mårten Lärka1676
175Hillström & Billy1637
176Hajen1404
177Skenet1401
178Ismael1336
179R.A.T.S1293
180GEFYR1253
181Naphta Sings1246
182Scaramanga1193
183wolfspitz1172
184Tre Ögon i Bäcken1158
185Daniel & The River1103
186Fred Alpi185
187Northern Safari172
188Jonas Lidström171
189Hans Johansson164
190Wille Sturesson149
191Ylva Timan Olofsson148
192Djara Erlandsson145
193Eiwor Kjellberg Band142
194Urban Andersson141
195Helén Tanzborn134
196Varris130
197Quiet Revival124
198Nya Packet121
199TB 350111
200Kristofer Sundman Trio14
201Subscaria02391
202Oskar Gyllenhammar0727
203Clara Sagström0394
204Caedem0330
205Julie Laughs Nomore0316
206Nico the Band0249
207Judith Timan0226
208Anna Ekborg0210
209Friends & Enemies0187
210Charlie Engstrand Sommar0183
211Peter Stormare0183
212Erik Brodén0148
213Bastards of Dirt0147
214Alexandra Ougleva0145
215Moa Silén0141
216Mikael Ivarsson0141
217Mankku [mancko]0127
218Sam Rocket & His Blues Prisoners0125
219Mindsplit0113
220Johanna Bakke0105
221Mathias Holm Klarin095
222Jaerven091
223Alfta Dragspelsklubb090
224Oestergaards090
225Erika Stolt082
226Band of Brothers SE082
227Shejken Dejken080
228Linn Wikblad078
229Laûde076
230Martyn Dust075
231Gamla Mejeriet075
232Cissi Ramsby073
233Han & Hans Vänner073
234Misha Sedini068
235Sofia Rapp Johansson068
236Anders Kollin067
237Trogsta Träsk067
238KARAVAN065
239Vanilla Cowboy064
240GABA064
241Adam Sagström064
242One Drop Foundation063
243Helene Åhström062
244Emilia Glugg062
245Mojohead062
246HEATHEN's EYE061
247Blue Mountain Swe060
248Lättjans Kapell058
249Selzar055
250High Up North055
251Ærheart054
252Körven och Bläst Band053
253The Hot Boys052
254Mikael Samuelsson051
255Östen Eriksson051
256Fri048
257Ofärne Hicks048
258Annasara & Norrskensorkestern048
259Daley Hart047
260Örjan Gill045
261Gustaf Johnsson044
262Per Sonerud043
263Niklas Karlsson042
264Triol040
265Bländverk039
266Varm037
267Dick Pålsson037
268ÖMSOM037
269Simple Broken Boy036
270Bird Eyes035
271Split Vision Karma035
272Elsa Gradin035
273Mona Wallin034
274Bränderna034
275Egäntligen033
276Pets031
277Hudik Gospel030
278André Söderström & The Fright029
279Staffan Lindfors029
280Field029
281Norra Ren028
282soulblivion027
283Kari Sjöstrand025
284Dieselkyrkan025
285Walle Olsson023
286Mangseth022
287Blue Mountain SWE022
288Susanne Ericsson022
289No Sons022
290Åke Hedman022
291Haldolgunget021
292Bortbyting021
293Jarsefolk021
294Åke Hasselgård021
295O'Tôrgs Kaisa Andersson020
296Tobias Westling020
297The Haj Hats019
298KRITA019
299Ejnar Westling019
300Project 84018
301Jörgen Åberg018
302Annasara Dahrén017
303Crowes Nest017
304Robin Klint016
305Ramtale016
306The Bangsters016
307Studio Noll015
308Ljungström & Sundström015
309RIKET015
310Pålles Bodega014
311Malice013
312Ola Zeke Söderqvist013
313Fredrik Pålsson013
314Taleswapper013
315Chrille Sidfäldt012
316L-E011
317Olle Westling011
318Jens Kristensen011
319Sonny's Boys011
320Hillmusik011
321Sonnys Vänner011
322Gösta Svensson010
323Gårn09
324Zee-Blint09
325Lars Ove Hedqvist09
326Louise Rosen09
327Hallonbomb09
328Sterik08
329FHS- Frank Holmberg Skäre08
330Cities Without Silver08
331Helena Bruhn07
332Gamla Stans Orkester07
333grusvaeg06
334Pinballs06
335Three Associates05
336Malin Stolt05
337Arne Holmberg04
338Robert Westlund04
339Mike Bluesfinger03
340Hunk of Junk03
341Gunnar Östergårds03
342Karl-Erik Mattsson03
343Alvin Claesson Olle Westling01
344Dôrgva01
345Järvsö Popfolk01
346Judith Timan Olofsson01
347Ruset00

Listan sammanställd av Åke Hedman